Sağlık Bülteni

İstanbul Medipol Üniversitesi Vatan Klinikleri ve Fatih İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi ile birlikte 4 Şubat Dünya Kanser Günü” sebebi ile 7 Şubat Çarşamba günü Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde “Kanserde Erken Tanı ve Farkındalık” konusunda bilinçlendirme semineri gerçekleştirildi.

 

IMG_7716

 

medipol_vatanklinigi_3 İstanbul Medipol Üniversitesi Vatan Klinikleri ve Fatih İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi ile birlikte “4 Şubat Dünya Kanser Günü” sebebi ile 7 Şubat Çarşamba günü Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde “Kanserde Erken Tanı ve Farkındalık” konusunda bilinçlendirme semineri gerçekleştirildi. 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen program Fatih İlçe Sağlık Müdürü Mustafa AVTEPE’nin konuşması ile başladı.

 

ahmet_yegenoglu Programın ilk sunumunu gerçekleştiren Genel Cerrah Op. Dr. Ahmet YEĞENOĞLU meme kanserinden değil geç kalmaktan korkmamız gerektiğini vurguladı. Düzenli tarama yaptırmanın ve erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğunu belirten YEĞENOĞLU, kontrollerin aksatılmaması gerektiğini söyledi.

 

zeynep_kocayurt Rahim ağzı kanseri ile ilgili sunum yapan Op. Dr. Zeynep KOCAYURT, rahim ağzı kanserinin önlenebilir ve erken tanı durumunda tedavi edilebilir bir kanser olduğunu vurguladı. KOCAYURT, cinsel aktivite başladıktan sonra 20-30 yaş arası için 3 yılda bir rutin SMEAR taramaları, 30 yaş sonrası için 5 yılda bir HPV taramalarının yapılması gerektiğini belirtti.

 

muhittin_guclu Uz. Dr. Muhittin GÜÇLÜ akciğer kanserinde erken tanı ve tedavinin önemini anlatırken, tütün ürünlerinin tüketiminin artması ile beraber akciğer kanseri görülme sıklığının erkeklerde 1. Sırada yer aldığını; bayanlarda ise 2. Sırada yer aldığını belirtti. GÜÇLÜ, sigara kullanımının ve sigara dumanına maruz kalmanın akciğer kanser oluşumunda direk bağlantılı olduğunu vurguladı.

 

hatice_kasimoglu Son olarak kanserden korunmak için Diyetisyen Hatice KASIMOĞLU “Kanseri Önlemede Beslenmenin Rolü” Sunumunu gerçekleştirdi. Beslenmenin Kanser üzerine etkilerinden bahseden KASIMOĞLU, besin öğeleri ve kanser arasındaki ilişki ile besinleri pişirirken yapılan hatalar ve bunların zararlarını anlatıp kanserden korunmak için beslenme önerilerinde bulundu.

 

IMG_7718 IMG-20180208-WA0050 IMG_7743 IMG_7719 IMG-20180208-WA0014 IMG-20180208-WA0032 IMG_7716

 

 


 

DİKKAT !  USG ve DOPPLER ” Hazırlıkları için lütfen okuyunuz.