Parkinson Ve Beyin Pili


 

 

Beyin Pili ile Parkinson Tedavisinde Yüksek Başarı

 


Parkinson halk arasında 'titreme hastalığı' olarak bilinmekte ve ilerleyen yaşla birlikte kendini göstermektedir. Parkinson hastalığı yavaş yavaş ilerlediğinden ilk evrede anlaşılması zordur. Fakat bir süre sonra belirtiler artar ve hastalık kendini göstermeye başlar. Yapılan araştırmalar, beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasar görmesi sonucu hastalığın ortaya çıktığını ortaya koymuştur. Her birey bu hastalığa yakalanabileceği gibi bazı araştırmalar 50 yaş üstü erkeklerde Parkinson görülme ihtimalinin daha fazla olduğunu tespit etmiştir.

Parkinson tedavisinde ilk adım ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile sonuç alınamayan durumlarda, Beyin Pili operasyonu çok etkili bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Milimetrik boyuttaki bu piller, içerisinde bulunan elektrotlar sayesinde beyinde hedeflenen bölgeyi uyarır ve harekete geçirir. Bu yöntemle yapılan tedavi uygun hasta profillerinde yüksek ölçüde başarılı olmakta ve hareket bozuklukları başta olmak üzere, titreme, kasılma gibi istem dışı hareketleri düzelterek hastaların normal hayatlarına dönmelerine olanak sağlamaktadır. Bu sebeple Beyin Pili Tedavisi, Parkinson hastaları için son derece mühimdir. 
Op. Dr. Ali Zırh, bu konuda 28 yıllık tecrübesi, yerli ve yabancı hastalara yaptığı 1000'in üzerinde başarılı Beyin Pili operasyonu ile Medipol Mega Hastanemizde operasyonlarına devam etmektedir.
 
 
Dr.Ali Zırh

Dr. Ali Zırh Kimdir?

Dr. Ali Zırh; 8 Ekim 1960'da Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. Ankara Atatürk Lisesi'ni birincilikle bitirdi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. 31 Ağustos 1983 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. 1983-1985 Yılları arasında Devlet Hizmeti Yükümlülüğünü Gaziantep ilinde yaptı. Bu dönemdeki çalışmalarından dolayı Vilayet Makamınca takdirname ile taltif edildi. Askerlik görevini 1987 yılında Istanbul'da bitirdi.

Parkinson Belirtileri

Beyin Pili Nedir?

Beyin Pili; elektriksel bir eylemle beyinde Parkinson’a sebep olan bölgenin uyarılmasını ve yeniden aktive olmasını sağlayabilen cihazdır. Göğüste köprücük kemiği altında konumlandırılır ve cilt altına yerleştirilir. Dışarıdan görülmez, dikkat çekmez. Hastanın durumuna göre kişiye özel ayarlanabilir, programlanabilir, geliştirilebilir, gerektiği takdirde sorunsuzca çıkarılabilir şekilde tasarlanmıştır.

A’dan Z’ye kemik iliği nakli

Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Parkinson belirtileri vücudun bazı bölgelerinde dinlenme esnasında titreme ile başlar, sonrasında sistem hareketlerinde yavaşlama ve yüzde ifade donukluğu şeklinde hastadan hastaya farklı olmakla birlikte görülür. Genellikle hastalığın ilerleyen evrelerinde ağır hareketlilik daha sık karşımıza çıkar. Bunun dışında titreme bulgusu gözlenmeyen fakat Parkinson teşhisi konulmuş hastalar da mevcuttur.

A’dan Z’ye kemik iliği nakli

Parkinson Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parkinson Tedavisine başlanırken bu hastalığa sahip kişilerin yaşı, hastalığın kişinin hayatına ne derecede yansıdığı gibi etkenler nöroloji hekimleri tarafından göz önüne alınır. İlaç tedavilerinin bir süre sonra hastaya yeterli gelmemesi ve daha yüksek dozlar gerektirmesi aslında onların bu ilaçlara bağışıklık kazanmasına sebep olarak ilaçların hasta üzerindeki etkisini azalttığı ve yan etkilerin şiddetinin arttırdığı görülmüştür. Bu gözlemler sonucu direkt olarak beyindeki bölgeye müdahale edilebilecek Beyin Pili yöntemleri geliştirilmiştir.

A’dan Z’ye kemik iliği nakli

Beyin Pili Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Hastalığın kesin teşhisi ve ameliyata uygunluğuna karar verildikten sonra müdahale için hastanın başına bir çerçeve geçiriliyor ve bu çerçeve sayesinde beyinde işlem yapılacak bölgenin koordinatları belirleniyor. Hastayla sohbet halinde devam ederken lokal anesteziyle küçük bir delikle beyne ulaşılıyor ve elektrotlar beyin içerisine yerleştiriliyor. Sonra hastanın başındaki çerçeve çıkarılıyor ve beyindeki süreç tamamlanıyor. Daha sonra anestezi ile hasta uyutuluyor ve batarya göğüs üzerinde cilt altına yerleştirilerek aradaki bağlantı tamamlanıyor. Böylelikle müdahale sonuca ulaşmış oluyor.

Daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçin!

 
 
 

 

 

 

Daha fazla detay almak için haftanın her günü 24 saat bize 444 70 44 numaralı çağrı merkezi numaramızdan ulaşabilirsiniz.